برای آن که شرکت سهامی تاسیس و تشکیل گردد تشکیل مجمعی به نام مجمع موسس الزامی می باشد ولی در شرکت های سهامی خاص تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی نیست.فقط شرکت سهامی عام تشکیل مجمع عمومی موسس را ضروری دانسته است ولی در عمل شرکت های سهامی خاص هم مجمع عمومی موسس را تشکیل می دهند.

موسسین و پذیره نویسان تنها این اجازه را دارند تا در مجمع عمومی موسسین و پذیره نویسان حضور داشته باشند و رای بدهند و هر سهم دربردارنده یک رای می باشد.اولین جلسه به وسیله یک شخص رئیس سنی که از میان حاضران انتخاب می شود اداره می شود و بعد ازآن برای انتخاب هیات رئیسه که مرکب از یک رئیس،یک منشی و دو نفر ناظر می باشد مبادرت صورت می گیرد.انتخاب با اکثریت نسبی انجام می شود. رییس مجمع و ناظران از بین موسسین و پذیره نویسان انتخاب می گردند ، ولی منشی جلسه ممکن است از بین آن ها نباشد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه ثبت شرکت و برند به مقاله آن مراجعه نمایید.

وظابف مجمع عمومی موسس

وظایف و اختیارات مجمع عمومی موسسین به شرح ذیل می باشد

 1.  رسیدگی به گزارش موسسین  و تصویب آن و رسیدگی به کلیه اوراق سهام و پذیره نویسان .
 2. احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و اطمینان از پرداخت اقلاَ 35 درصد از تعهدات پذیره نویسان .
 3. رسیدگی آورده های غیر نقدی و مزایای مطالبه شده موسسین .
 4. تصویب اساسنامه شرکت و در صورت لزوم ، اصلاح آن .
 5.  انتخاب اعضای اولین هیات مدیره و انتخاب اولین بازرس یا بازرسان ( اعم از اصلی و علی البدل ) به تعداد و شرایط و به مدت مقرر در اساسنامه مصوب ( انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان بعدی با مجمع عمومی عادی خواهد بود ) . چون برای ثبت شرکت لازم است که شرکت دارای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان بوده و اسامی و مشخصات و اعلام قبولی اعضای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان جزو مدارک دیگر به مرجع ثبت شرکت تسلیم گردد ، لاجرم باید انتخاب آن ها به وسیله مجمع عمومی موسسین انجام گیرد.
 6.  تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای صاحبان سهام ، تا تشکیل مجمع عمومی سالانه ، در آن منتشر خواهد شد.

به سبب تبصره ماده 17 لایحه اصلاح قانون تجارت ، هر گونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام ، تا تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه ، علاوه بر روزنامه کثیرالانتشار مزبور،در روزنامه کثیرالانتشار دیگری که از طرف " وزارت فرهنگ و ارشاد " تعیین می شود ، درج و منتشر خواهد شد.
مطابق ماده 74لایحه قانونی مجمع عمومی موسس نخست به گزارش موسسین شرکت رسیدگی می کند و در صورت لزوم آن را تصویب می کند.پس از آن حین احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و پرداخت مبلغ لازم به تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم به اصلاح آن اقدام می نماید.در نهایت،نخستین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می نماید و روزنامه  کثیرالانتشاری به منظور آگهی های بعدی شرکت مشخص می کند.

حد نصاب تشکیل مجمع عمومی موسس

برابر ماده 57 لایحه قانونی حد نصاب لازم برای تشکیل مجمع عمومی موسسین عبارت است از :

در دعوت اول،حضور عده ای از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد داشته باشند.
در دعوت دوم،چنانچه در نخستین دعوت نصاب مذکور حاصل نشد ، موسسین برای بار دوم مجمع عمومی را دعوت می نمایند ؛مشروط بر اینکه لااقل 20 روز قبل از انعقاد مجمع ، آگهی دعوت آن با قید دستور جلسه قبل و نتیجه دعوت اول در روزنامه کثیرالانتشار که در اعلامیه پذیره نویسی معین شده است ، منتشر گردد. در این مجمع حضور لااقل 3/1 سرمایه شرکت الزامی است.
در دعوت سوم،چنانچه در سومین دعوت اکثریت لازم ( صاحبان ثلث سرمایه شرکت ) در مجمع سومی حاضر نشدند ، موسسین باید عدم تشکیل شرکت را اعلام نمایند.
در هر یک از مجامع فوق کلیه تصمیمات باید به اکثریت 3/2 رای حاضر در جلسه گرفته شود. یکی از ویژگی های شرکت ها این است که شرکاء قصد مشارکت داشته باشند. در شرکتی که با سه دعوت حاضر نشود ، بهتر است آن شرکت تشکیل نشود. اما اگر حتی یک نفر بیاید و این یک نفر صاحب ثلث سرمایه شرکت باشد ، شرکت تشکیل می شود. پس در حد نصاب،اکثریت رای مهم خواهد بود.

در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای با مشاوران کاردان و کارشناسان خبره آراکس ثبت تماس حاصل نمایید.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج