وقتی افرادی در یک صنف کاری جهت رسیدن به یک هدف مشترک مانند : تهیه مسکن ، کسب اعتبار یا دریافت وام بخواهند ، یک شرکت را تشکیل می دهند .اصولا به این موارد تشکیل شرکت تعاونی گفته می شود. در هنگام ثبت شرکت تعاونی برای انتخاب نام آن الزامی است" تعاوتی "قید شود .

مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی

جهت تشکیل پرونده ثبت شرکت تعاونی ، متقاضیان ثبت شرکت باید مدارک ذیل را تهیه و تکمیل کنند

در صورتی که نوع فعالیت ملزم به مجوز می باشد ارائه جواز فعالیت الزامی است
حداقل اعضا دارای 7 نفر باشد لیست اسامی آنها هم چنین نشانی محل سکونت و شماره تماس آنها
اصل و نسخه برابراصل مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه کلیه اعضا
اصل و کپی برابر اصل مدارک تحصیلی
ارائه اصل و کپی برابر اصل کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم
اسامی اعضای هیات موسس (حداقل ۳ نفر)
تکمیل فرم تشکیل شرکت تعاونی و نمونه امضای اعضای هیات موسس (۳ نفر)
آدرس و کد پستی محل اجرای طرح
نام پیشنهادی شرکت تعاونی جهت تایید نهایی نام از مرجع مربوطه
انتخاب مدیرعامل و عضو علی البدل هیات مدیره و بازرس اصلی و بازرس علی البدل

مزایای ثبت شرکت تعاونی

با ثبت شرکت تعاونی مبلغ هایی که در آخر هر سال به شرکا پرداخت می گردد از مالیات معاف خواهد بود.شایان ذکر است که در خصوص معافیت های مالیاتی لازم می باشد که نکات ذیل مورد توحه قرار بگیرد:
شرکت و اتحادیه تعاونی دارای شخصیت حقوقی می باشند بنابراین مکلف می باشند اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی متکی به دفاتر قانونی خود بوده،بنابراین مکلف هستند اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی متکی به دفاتر قانونی خود را حداکثر تا آخر تیرماه هر سال به حوزه مالیاتی مربوط تسلیم کنند و مالیات معاف گرفته را پرداخت نمایند.

مراحل ثبت شرکت تعاونی

این شرکت می تواند در قالب از جمله شرکت سهامی و یا به هر صورتی که شرکا بخواهند مطابق با قوانین مصوبه تشکیل و اداره شود در نتیجه نحوه و ثبت این شرکت هماهنگ و در راستا با قوانین مقررات باشد

جهت اقدام به تاسیس شرکت تعاونی باید مجمع موسس تشکیل شود که دارای تعداد اعضای 7 نفر می باشد که از این افراد 3 نفر به عنوان هیأت موسس انتخاب می شود یک نفر به عنوان نماینده تام الاختیار به اداره کل تعاون معرفی می شود.

این هیأت موسس تنظیم و تهیه اساسنامه را با توحه به مقرارات مصوبه وزارت تعاون انجام میدهند . که در این اساسنامه کلیه مواردی از طرح پیشنهادات ، توجیه ضرورت تشکیل تعاونی ، سرمایهع اولیه ، تعداد اعضا تشکیل آن و..... قید می شود . و با ارائه تقاضانامه کتبی تاسیس شرکت یا شرکت نامه ، اولین مجمع عمومی را جهت تصویب و ثبت اساسنامه و تعیین هیأت مدیره و سایر وظایف مجمع عمومی پس از کسب موافقت وزارت یا اداره کل تعاون دعوت کرده و تشکیل می دهد

اداره تعاون مدارک فوق الذکر را بررسی کرده و تاییدییه نظر خود را اعلام می نماید.در اولین مجمع عمومی عادی که با شرکت متقاضیان تشکیل می شود که در این مجمع مفاد اساسنامه با بحث و بررسی و موافقت های نصف اعضا تصویب می شود در صورتی که متقاضیان حضور در جلسه مخالف مفاد آن باشند می توانند تقاضی عضویت خودرا پس بگیرند.

در همان جلسه اول مجمع عمومی عادی هیأت مدیره و اعضا آن انتخاب می شوند . در نتیجه اسامی این اعضا و مشخصات کامل هویتی آنها به اداره تعاون گزارش می شود.در نتیجه هیأت مدیره وظیفه دارد بعد از اعلام قبولی اقدام به ثبت شرکت تعاونی کند .از جمله اقدامات ثبت به صورت ذیل بیان می شود :

صورت جلسه مجمع موسس تشکیل و تکمیل گردد اولین مجمع عمومی عادی و اسامی اعضاء و هیات مدیره منتخب و بازرسان و مدیر عامل شرکت.

ارائه اساسنامه مصوبه مجمع عمومی ، ارائه طرح پیشنهادی آن و هم چنین ارائه مجوز فعالیتی و پرداخت مقداری از سرمایه در بانک و دریافت گواهی بانک ، موافقت نامه شرکت همراه مجوز اتحادیه ذی ربط .
نکته : به موجب مقررات وزرات تعاون سرمایه تامین یا تعهد شده از طرف اعضاء در مرحله تاسیس شرکت نباید کمتر از 51 درصد کل سرمایه شرکت باشد.

شرکت در دفتر مخصوص ثبت می شود ، خلاصه اساسنامه همواره باید به ظرف مدت 1 ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار درج گردد

ثبت تعاونی به وسیله درج آگهی در "روزنامه رسمی" به اطلاع عموم می رسد.پس از صدور آگهی تاسیس توسط ثبت شرکت ها و درج آن در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی  ایران،اداره تعاون نسبت به صدور پروانه تاسیس تعاونی اقدام خواهد نمود.

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج