در ثبت تغییرات شرکت ،کلیه مراحل باید در اداره ی ثبت شرکت ها به ثبت برسد و ثبت اولیه در سامانه انجام شود و سپس چاپ و منتشر گردد. اگر شرکت خارجی در ایران انحلال گردد بایستی  کارگزار  تصفیه ای که ساکن ایران باشد (که به طور معمول  یکی ازبانک ها یا شرکت های دارای اعتبار و یا افراد سرشناس می باشد) معرفی کند.

در هر زمانی  که تصمیماتی در رابطه با ماندگاری مدت زمان  شرکت   اضافه بر مدت زمان مشخص شده یا منحل نمودن  شرکت قبل از مدت زمان مشخص شده  یا تغییر در وضعیت  واریز کردن و فارغ شدن حساب یا تغییر اسم شرکت یا تبدیل دیگر در اساسنامه یا تبدیل و یا خروج بعضی از شرکا کفیل از شرکت برگرفته شود وهم چنین زمانی که مدیر یا مدیران شرکت با تغییر یا تحولی مواجه  شود. مقررات و قوانین درباره ثبت و چاپ بایستی در رابطه با  تغییرات به دست آمده رعایت گردد و هم چنین زمانی که به واسطه ی ضرر و زیان های وارد شده نیمی از سرمایه ی شرکت سهامی از بین برود به همان ترتیب بایستی ثبت و منتشر شود.

قوانین ثبت تغییرات شرکت

در شرکت های سهامی خاص بعد از گرفتن تصمیم درباره توسعه سرمایه از روش نشر و ترویج  سهام جدید بایستی مراحل  از روش چاپ و انتشار آگهی در روزنامه ی کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت در آن چاپ و منتشر می شود به آگاهی مالکان سهام برسد.در این آگهی بایستی  اطلاعاتی که  به مبلغ استکثار سرمایه و مبلغ اسمی سهام جدید و حسب مورد مبلغ اضافه ارزش سهم و تعداد سهامی که هرمالک سهم به نسبت سهام خود حق تقدم در خریداری نمودن آن ها را دارد و به مدت زمان  پذیره نویسی و چگونگی پرداخت مرتبط می باشد ذکر گردد. در هنگامی که  برای سهام جدید شرایطی خاص در نظر گرفته شده باشد وضعیت این شرایط در آگهی درج خواهد شد.

در شرکت های سهامی عام در آگهی به صورت بالا  بایستی  ذکر گردد که مالکان  سهام بی نام به منظور دریافت تصدیق  نامه ی مجوز خرید سهامی که حق تقدم در خریداری نمودن  آن را دارند طی فرصت تعیین شده ای که نبایستی  از بیست روز کمتر باشد به دفاتری  که ازسوی شرکت مشخص و در آگهی ذکر شده است رجوع نمایند.برای مالکان سهام با نام تصدیق نامه ی مجوز خرید بایستی  به وسیله پست سفارشی ارسال شود. به منظور  کمتر شدن ارزش اسمی سهام شرکت و در مبلغ کاهش یافته ی هر سهم هیئت مدیره ی شرکت می بایست مراحل را به صورت ابلاغیه ای به آگاهی تمامی مالکان سهام برساند. ابلاغیه بایستی در روزنامه چاپ و منتشر شود تا مالکان سهام به منظور دریافت ما به التفاوت مبلغ اسمی قدیم و جدید رجوع کنند.

انواع ثبت تغییرات شرکت

با توجه به ماده ی 200 قانون تجارت ثبت تغییرات ذیل  در شرکت ها الزامی و ضروری می باشد:

 1. تغییر اساسنامه.
 2. تمدید مدت شرکت، زاید بر مدت تعیین شده.
 3. منحل شدن شرکت،حتی در مواردی که منحل نمودن به واسطه ی انقضای مدت شرکت صورت گیرد.
 4. معین نمودن وضعیت تفریغ حساب یا تبدیل شرکا یا خروج بعضی از آن ها از شرکت.

با توجه به عملکردهای های جدید به منظور ثبت و تغییرات شرکت ها 

مطابق بخش نامه ی 91/7/2- 120266/91 خلق  و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری به منظور راه اندازی  و تغییرات نیازمند دریافت  جواز از بانک مرکزی می باشند.

مطابق بخش نامه ی 90/10/26-192938 /90 شرکت هایی  که بدون جواز از بانک مرکزی فعالیت داشته اند، جهت  تغییرات و انحلال آن ها نیازمند  به دریافت جواز  نمی باشند اما موسسه هایی  که به منظور  راه اندازی مبادرت به دریافت جواز  از بانک نموده اند به ندرت با جواز از بانک ذکر گردیده  به عمل خواهد آمد.

مطابق بخش نامه ی 90/10/19-189751/90 ارائه ی گواهی  عدم  سوپیشینه ی کیفری در رابطه با  مدیران(مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره)و بازرسان  شرکت های تجاری در مرحله ی تشکیل و راه اندازی الزامی و  ضروری می باشد  و در زمان تغییرات،تبیین  و تصدیق  عدم سوپیشینه ی کیفری مدیران و بازرسان  در ذیل صورت جلسه ی مجامع عمومی و عادی (سالیانه و یا فوق العاده)اکتفا می کند.

مطابق بخش نامه ی 90/3/2-39852/90 به منظور راه اندازی  و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری مانند بانک ها،اداره های  اعتباری،تعاونی های اعتباری،صندوق های قرض الحسنه،صرافی ها و شرکت های واسپاری(لیزینگ)نیازمند  به دریافت جواز از بانک مرکزی می باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج