یکی از موارد مهم مالکیت صنعتی ثبت اختراع می باشد که در بیشتر کشورهای جهان از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار می باشد و با عنایت به مزایایی که ثبت اختراع برای مخترع آن به ارمغان می آورد در دنیای امروز مورد توجه خاصی واقع شده است.به موجب همین امرآراکس ثبت در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا در مورد ثبت اختراع مطالبی را به اشخاصی که می خواهند اختراع خود را ثبت کنند ارائه نماید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اختراع چیست؟

به هر چیزی که قبل از این خلق نشده باشد و یا پروسه ای که به منظور خلق و آفرینش چیزهای جدید که در گذشته وجود نداشته است مورد استفاده واقع گردد اختراع می گویند.مطابق این تعریف چیزهایی که تازه طراحی و ایجاد شده اند و هر نوع فعالیتی که به طراحی و ایجاد آن ها ختم می شود می توان به آن اختراع گفت.هم چنین از دیدگاه کسب و کار اختراع را می توان پروسه ی اجرا و یا مسیری به منظور به انجام رسانیدن کاری دانست که قبل از این هیچوقت موجود نبوده است.

شرایط ثبت اختراع

برای آن که اختراعی به ثبت برسد و مورد حمایت قانون واقع شود یاید دربردارنده شرایطی اعم ازجدید بودن اختراع، گام ابتکاری اختراع، کاربرد صنعتی اختراع،افشاء کامل اختراع باشد که در ذیل به توضیجاتی جداگانه در مورد هر کدام می پردازیم:

جدید بودن اختراع

منظور ازجدید بودن اختراع این می باشد که اثر تازه خلق شده در گذشته به هیچ صورتی افشا نشده باشد و جدید باشد.فرقی نمی کند که افشا به وسیله ی محترع انجام شده باشد و یا توسط شخص دیگری افشا شده باشد.با عنایت به مطالب فوق الذکر اشخاص(دانشجویان،پژوهشگران)هم بایستی توجه داشته باشند که در صورتی که تحقیق صورت گرفته به محصول نوین منتهی می شود نخست بایستی به اداره ثبت اختراع اظهارنامه شود و پس از آن به منظور چاپ مقاله مبادرت گردد.

گام ابتکاری اختراع

منظور از اینکه اختراع باید ابتکاری و خلاقانه باشد بدین معنا می باشد که اختراع جدیدی که ایجاد شده است باید برطرف کننده مشکلی باشد که در حرفه و فن ایجاد شده است و تنها نوین بودن اختراع کافی نیست.در صورتی که شما قسمت جدیدی را به یک محصولی که وجود داشته است اضافه نمودید و این قسمت جدید مزایایی را به وجود نیاورده است و برطرف کننده مشکلی نبوده است این محصول نوین قابلیت به ثبت رسیدن را ندارد.

کاربرد صنعتی اختراع

منظور از کاربرد صنعتی اختراع این می باشد که کاربرد اختراع باید در صنعت باشد.به تبیینی دیگر مواردی اعم از نظریه های علمی، روش های جراحی، روش های فروش و مانند این ها نمی توانند به عنوان اختراع به ثبت برسند.تنها زمانی اختراعی قابل ثبت می باشد که با روش نوینی خلق شده باشد.

افشاء کامل اختراع

منظور از اینکه اختراع باید به صورت کامل افشا شود افشاء عمومی نمی باشد بلکه مخترع باید اختراعی را که قص دارد از آن محافظت نماید را باید به صورت کامل و جامع برای اداره ثبت اختراعات افشاء نماید.

وقتی اختراع به ضورت کامل برای اداره ثبت اختراعات افشاء نشده باشد با عث می شود که مورد حمایت واقع نشود و یا حتی تثدیق نامه ثبت اختراع باطل شود. بعضی از مخترعان از افشاء کامل و اسرار محصول حدید خودداری می کنند که در این موارد در صورتی که محصول جدید به صورت کامل افشاء نگردد حتی در صورتی که مورد ثبت هم واقع شود این امکان وجود دارد که برای مخترع در آینده مشکلاتی را به بار بیاورد.

کلیه ی امور ثبتی خود را بهآراکس ثبتبسپارید.

مدارک مورد نیاز جهت  ثبت اختراع

 1. رونوشت مدارک شناسایی مالک و مخترع.
 2. رونوشت  شناسنامه و کارت ملی مخترع.
 3. رونوشت  مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 4. تکمیل  فرم های مربوطه اختراع.
 5. نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا محصول  باشد)
 6. آدرس و کدپستی (مالک و مخترع)
 7. چنانچه اختراع شرکتی باشد روزنامه تأسیس و تغییرات لازم  است.
 8. تأییدیه استعلامی (به  تقاضا اداره ثبت اختراع)
 9. نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)
 10. در صورت وجود  شباهت دفاعیه انجام شود.

مراحل ثبت اختراع

درصورتی که اظهارنامه اختراع به مرجع ثبت تسلیم نشود  حق و تکلیفی ایجاد نمی شود و ثبت اختراع الزام تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت می باشد و درصورتیکه مخترع یا صاحب  اختراع قبل از تسلیم اظهارنامه و ثبت آن به طریقی فاش نماید اعم از اینکه اختراع مورد نظر را بصورت کتبی درقالب کتاب و مقاله و… نشر نماید یا از طریق شفاهی، مصاحبه و شرکت درنمایشگاههای داخلی و بین المللی آنرا در  دید عموم قرار دهد به این معناست که با علم و اطلاع اقدام به افشاء آن در نزد مردم جامعه  نموده و به نوعی درجهت عمومی سازی و وارد کردن این اختراع به زمینه قلمرو عمومی مالکیت اقدام کرده است و درصورتیکه در خواست کننده در مهلت ارفاقی (مهلت 6 ماهه پس ازتعیین ،موضوع بنده ماده4قانون) نیز مبادرت به تسلیم اظهارنامه اختراع  کند حق اختراع برای وی از دست رفته به حساب می آید .

مدت زمان ثبت اختراع

کارشناس ثبت اختراعات بیان میدارد  به طور متوسط یک ماه طول می‌کشد تا گواهی ثبت اختراع صادر شود و از آن زمان، مخترع 12 ماه برای گرفتن تاییدیه علمی زمان و  فرصت دارد.

در انتهای مقاله خاطر نشان می شویم که در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان آراکس ثبت در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج