افزایش سرمایه همان گونه که از اسم آن مشخص است جهت گسترش و توسعه فعالیت های شرکت نیاز به اصلاح ماهیت سرمایه و تأمین منابع مالی جدید شرکت باشد .  نوع ثبت شرکت در افزایش سرمایه تأثیر بسزایی دارد . مهم ترین و رایج ترین نوع افزایش شرکت سهامی خاص و یا سهامی عام می باشد .

می توان گفت افزایش سرمایه در شرکت های سهامی به گونه ای تعریف می شود : مبلغ اسمی سهام یا سرمایه ثبت شده شرکت افزایش یابد . به معنی دیگر : افزایش سرمایه یعنی گسترش سهام در شرکت های سهامی عام و یا خاص می باشد .

افزایش سرمایه شرکت سهامی

برای افزایش سرمایه شرکت های سهامی قانون تجارت راه های زیر انجام می شود:

الف- افزایش سرمایه شرکت از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام

از طریق بالابردن مبلغ اسمی سهام می توان افزایش سرمایه در پی داشت . باید کلیه صاحبان سهام تعهد این مبلغ و موافق آن را داشته باشند .در تصمیم گیری افزایش مبلغ سهام باید سهامداران مبلغ قابل افزایش را پرداخت نمایند در نتیجه نظر آراء در این مورد هم مهم است در صورتی که این موضوع تصویب شود کلیه افزایش سرمایه باید نقدأ پرداخت گردد .

به علت عدم منع قانونی ، در افزایش به تصویب مجمع عمومی فوق العاده ،پرداخت مبلغ اضافه شده به مبلغ اسمی سهام ، می تواند از طریق انتقال سود تقسیم نشده  یا اندوخته شرکت به عمل آید. در این صورت چون افزایش سرمایه برای صاحبان سهام ، ایجاد تعهد نمی کند از این رو ، می توان گفت که نیازی به اتفاق آراء آن ها نبوده و تصمیم گیری درباره آن ، با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمی مجمع عمومی فوق العاده ممکن خواهد بود.

ب- افزایش سرمایه شرکت از طریق صدور سهام

در برخی موارد با صدور سهام افزایش سهام را در پی دارد . در این صورت ممکن است که مبلغ تعیین شده سهام جدید با مبلغ سهامی قبلی برابر باشد .

افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

در شرکت های سهامی خاص بعد از گرفتن تصمیم جدید افزایش سرمایه که از طریق انتشار سهام جدید امکان پذیر است ، جهت اطلاع رسانی به صاحبان سهام موارد را از طریق روزنامه های کثیرالانتشار یا همان روزنامه آگهی شرکت انتشار می یابد .اطلاعاتی که در این آگهی باید ذکر کرد : مبلغ افزایش سرمایه ، مبلغ اسمی سهام جدید و حسب مورد،مبلغ اضافه ارزش سهام و تعداد سهامی که هر صاحب سهم به نسبت سهام خود حق تقدم در خرید آن ها را دارد و مهلت پذیره نویسی و نحوه پرداخت . هم چنین اگر جهت پرداخت این سهام شرایط خاصی مدنظر است در این آگهی قید شود

افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

ممکن است شرکا تصمیم به تغییر سرمایه بدهند بدین صورت ممکن است این تغییر رویه با افزایش و یا کاهش سرمایه باشد . در ادامه مطالب به توضیحات بیشتر در مورد تغییر سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود می پردازیم .

سرمایه شرکت را شرکا به تعداد میزان سهام تعیین می کنند . که این سرمایه ای که از سهم صاحبان سهام تشکیل می شود متفاوت است می تواند در قالب های نقد و غیر نقدی پرداخت و تأمین گردد. بدین صورت :

۱- قسمت نقدی سرمایه به طور کلی باید پرداخت گردد.

۲- در صورتی که سرمایه غیر نقدی باشد بعد از ارزیابی و تایید کارشناسان رسمی دادگستری به شرکت تسلیم می شود.

مدارک لازم جهت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

تنظیم اظهارنامه که الزامی است کلیه اعضا و رئیس هیأت مدیره امضا کرده باشند
تنظیم صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده  که در آن افزایش سرمایه شرکت به تصویب برسد و در غیر اینصورت اجازه آن را به هیأت مدیره داده باشند که افزایش سرمایه را تصویب کنند.
یک سری از روزنامه آگهی الانتشار که آگهی افزایش سرمایه در آن قید شده باشد

اظهارنامه مشعر بر فروش کلیه سهام جدید.(در صورتی که سهام جدید امتیازاتی داشته باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه قید شود.این اظهارنامه نیز باید به امضای رییس وکلیه اعضای هیات مدیره برسد)

اظهارنامه مبنی بر فروش کلیه سهام جدید  بدین صورت که سهام جدید دارای امتیازاتی باشد شرح این امتیازات و مفاد در اظهارنامه ان قید شود . که الزامی است کلیه اعضا این مورد را امضا نمایند

در صورتی که مطابق موارد ذکر شده در بالا اگر سرمایه به صورت غیر نقدی افزایش یابد ، با جلب نظر کتبی کارشناسان رسمی دادگستری به تصویب مجمع عمومی فوق العاده رسیده باشد . در نتیجه در انتها یک نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده،مربوط به قیمت آورده های غیرنقدی،نیز باید به همراه مدارک مزبور،به مرجع ثبت شرکت تسلیم گردد.

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج