پیش از این بیان کردیم که، دنیای جدید مملو از پدیده های ناپایدار و عوامل متغیر و سرشار از تحرک و فعالیت است و دنیای تجارت نیز خارج از این محدود نیست و تنها وجود قوانین و مقررات که با توجه به نیازهای اقتصادی جامعه و به منظور تامین عدالت و بسط اجتماعی تنظیم شده باشند می‌توانند به این جامعه نظام بخشیده و بقای آن را تضمین کنند. در این میان می‌توان بخش عظیمی از فعالیت‌های اقتصادی را نتیجه وجود مفهوم شرکت تجاری دید.

اجرای قوانین ثبت شرکت و فواید آن

شرکت تجاری به عنوان یک پدیده می‌تواند در بازدهی فعالیت های اقتصادی تسریع قابل توجهی به وجود آورد زیرا این مفهوم متضمن مزایایی است که فعالیت فردی برای شخص به همراه نخواهد داشت. ساده ترین این مزایا در فراهم شدن سرمایه بیشتر تجمیع تخصص های گوناگون برای دستیابی به هدف واحد و به طور مشخص محدودیت مسئولیت فعالان تجاری، قابل مشاهده است. شاید به همین دلیل است که امروزه نه تنها اشخاص بلکه دولت ها نیز تمایل به ایجاد فعالیت اقتصادی در قالب شرکت‌های تجاری دارند.

البته ایجاد شرکت تجاری طبق شرایط مشخصی قابل اجراست. شرایط ایجاد شرکت به دو دسته تقسیم می شود. برخی از این شرایط یعنی بدون وجود و حضور این شرایط امکان ایجاد یک شرکت وجود ندارد. برای مثال، در تشکیل یک شرکت تجاری ثبت آن شرکت در اداره ثبت شرکتها و نقش بنیادین ندارد. گرچه به دلیل وجود مجازات برای مدیران شرکت و احتمال انحلال آن در اثر عدم ثبت یا ثبت نادرست و غیر واقعی شرکت، تقریباً تمامی موسسان عمل ثبت در اداره ثبت شرکتها را انجام میدهند.

برای روشن تر شدن این مثال نیاز به توضیح است که، برای تشکیل شرکت تجاری و به وجود آمدن آن، توافق و تعامل میان تشکیل دهندگان و رعایت مقررات عمومی و مواد قانونی تجارت در مورد هر یک از شرکت ها کافی است، ولی برای ایجاد «شخص حقوقی» و «شناسایی قانونی» شرکت, رعایت تشریفات و مقررات قانونی لازم بوده و کیفیت تشکیل و جریان تاسیس آن باید به ثبت برسد.

به غیر از معرفی و شناسایی ، ثبت شرکت از نظر قانون و حاکمیت اجتماع به منظور کسب موجودیت قانونی است. یعنی این توافق و شراکت بین افراد پیش از ثبت، اعتبار و وجود مشخص قانونی ندارد. پس ایجاد یک شخص حقوقی نیز مانند یک شخص حقیقی محتاج به ثبت در دفاتر مخصوص و دریافت گواهینامه ثبت است.

اصول و دارابودن شرایط قانون تجارت جهت ثبت شرکت از موارد مهمی می باشد که ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها بدون نقص انجام شود برای این منظور می توانید از راهنمایی و مشاوره کارشناسان آراکس ثبت بهره مند شوید .

رعایت مقررات مربوط به ثبت شرکتها محصول اصل حاکمیت دولت و مربوط به قوانین آمره است، که در واقع به رعایت آن نظامی بوده و توافق و رضایت تشکیل دهندگان و یا اراده فردی یا جمعی آنان در این باب کوچکترین تاثیری ندارد. گرچه اجرای همین مقررات و قوانین برای ثبت شرکت نشان دهنده اجرای اراده افراد است. زیرا قانون جز نمایش اراده افراد که به واسطه آن تضمین حقوق اجتماعی افراد نیست.

مراجعه و پیگیری برای ثبت شرکت طی اولین ماه تشکیل به قدری در قانون مورد اهمیت است که عدم اجرای آن موجب بطلان عملیات ثبت شرکت خواهد شد. بدین ترتیب هر یک از افراد ذینفع پس از گذشت یک ماه و عدم ثبت شرکت می تواند به دادگاه مراجعه نموده و باطل نمودن اقدامات پیشین را تقاضا نماید و شرکت نمی‌تواند از این بطلان به نفع خود استفاده کند (ماده ۱۹۸).

همچنین بنا بر ماده ۱۹۵ قانون: « ثبت کلیه شرکت های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات قانون ثبت شرکت هاست. »  دو ضمانت اجرایی برای عدم ثبت توسط قانونگذار در این ماده مشخص شده است :

نخست پرداخت جریمه نقدی توسط مدیران شرکت ثبت نشده.

دوم حکم انحلال از طرف دادگاه در صورت درخواست دادستان.

با توجه به این دو مورد اینگونه برداشت می شود که نخست در صورت عدم تقاضای انحلال از طرف دادستان، شرکت ثبت نشده، همچنان شرکت موجود محسوب می شود، فقط و فقط اگر مطابق مقررات قانون تجارت تشکیل شده باشد. دو اینکه با فرض تقاضای انحلال از طرف دادستان، از زمان صدور حکم انحلال شرکت منحل تلقی خواهد شد، و انحلال شامل فاصله زمانی ابتدای تشکیل تا صدور حکم نمی شود.  این قوانین در مورد همه شرکت‌های تجاری از جمله شرکت‌های خارجی نیز صادق است.

با توجه به کنترل و نظارت دقیق دولت در امور شرکتها و تشریفات ثبت آنها، افراد نیازمند حصول اطلاع از این قوانین هستند تا در مورد آنها دچار تردید و مشکل نشوند. نظامنامه قانون تجارت مدارکی را مشخص کرده است که باید توسط مدیران شرکت برای ثبت شرکت تسلیم به مرجع ثبت مورد نظر گردد.

مزایای ثبت شرکت

ثبت شرکت دارای نتایج و مزایای است که در زیر نام برده می شود:

 1. شرکت به عنوان شخص قانونی واجد حقوق و تکالیف معرفی و شناخته می شود.
 2. این شرکت به عنوان شخص قانونی میتواند منشاء آثار و اعمال بوده و قابلیت انجام معاملات و روابط مالی و اقتصادی را دارا بشود.
 3. تسجیل برای رسمیت اساسنامه و شرکتنامه و سایر اسناد ایجاد می گردد که این اسناد مانند اسناد عادی در معرض ایراد و تزلزل نیست.
 4. با رسمیت شرکت مشخص شدن مسئولیت اداره کنندگان و سایر نتایج حاصل از اعمال شرکت فراغت قاتل برای شورا و تشکیل دهندگان ایجاد میشود.
 5. افراد حقیقی و یا حقوقی دیگر از وضع شرکت اطلاع پیدا کرده و با اتکا به رسمیت آن به فعالیت اقتصادی و روابط مالی خود با شرکت ادامه می دهند.
 6. در صورت ورشکستگی و یا نیاز به حلال شرکت مقررات خاصی وجود دارد که به وضع مالی شرکت و منافع افراد بر اساس آن رسیدگی می شود.

جهت مطالعه بیشتر می توانیدبه مقاله مزایای شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص مراجعه نمایید.

شرکت های تجارتی که باید به ثبت برسد سه گونه هستند:

 1. شرکت های داخلی با توان اجرا و مسئولیت داخل مرزهای کشور
 2. شرکت های خارجی
 3. شرکت های بیمه

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج