شرکت تضامنی که به فرانسه Socieie en nom collectif و به انگلیسی Partnership نامیده می‌شود کامل‌ترین نوع شرکت اشخاص است. ماده ۱۱۶ قانون تجارت شرکت تضامنی را به شرح زیر تعریف می‌کند:

«شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود.  اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است. هر قراری که بین شرکا برخلاف این ترتیب داده شده باشد، در مقابل اشخاص ثالث بی‌اثر خواهد بود».

در ثبت شرکت تضامنی تمامی شرکا مسئول تعهدات شرکت می‌باشند، چه در انجام معامله شخصاً مداخله داشته باشند، یا نداشته باشند. بنابراین شرکت تضامنی بین اشخاصی تشکیل می‌شود که با یکدیگر شناسایی کامل داشته یا از یک خانواده باشند و معمولاً بین پدر و پسران یا برادران و بین دوستان نزدیک تشکیل می‌شود.

تعداد شرکا برای ثبت شرکت تضامنی

شرکت تضامنی با حداقل دو نفر شریک که یکی از آن‌ها باید بالای ۱۸ سال داشته باشد تشکیل می‌گردد. شرکایی که زیر ۱۸ سال هستند فقط می‌توانند به عنوان شریک باشند و به عنوان مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره نمی‌توانند فعالیت داشته باشند.
برای ثبت شرکت تضامنی چنانچه تعداد شرکا بالغ بر ۱۲ نفر باشد باید هیئت نظار تشکیل داد، و هیات مزبور نیز حداقل سالی یکبار مجمع عمومی شرکاء را تشکیل دهد.

اسم شرکت تضامنی

داشتن اسم مخصوص در شرکت های تجارتی به طور کلی و در شرکت های تضامنی به طور خاص از نظر مسئولیت شرکا در مقابل اشخاص ثالث دارای اهمیت ویژه ای است.در اسم شرکت تضامنی باید عبارت (شرکت تضامنی) و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود.
در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد باید بعد از اسم شریک،یا شرکایی که ذکر شده است،عبارتی از قبیل ( و شرکا) یا (و برادران) قید شود.(ماده 117)
در شرکت های خانوادگی بعد از ذکر نام شریک اصلی عبارت( و پسران) یا (و برادران) ذکر می گردد.ذکر نام شخص در اسم شرکت از مختصات شرکت تضامنی ( و نسبی) است و سایر شرکت ها حق چنین کاری را ندارند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی عبارتند از

-دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
دو نسخه شرکتنامه تکمیل شده
-دو نسخه تقاضانامه تکمیل شده
-اصل مجوز فعالیت از مراجع ذی ربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.
-تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه ی شرکاء،مدیران و هیات نظار(در مواردی که تعداد شرکا بیش از ۱۲ نفر باشند)
-تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام های پیشنهادی و همچنین فیش واریزی
-اصل گواهی عدم سوءپیشینه جهت امضای هیئت مدیره،مدیر عامل
-دو نسخه صورتجلسه ی هیات مدیره
-دو نسخه صورتجلسه ی مجمع عمومی موسسین
-اصل وکالتنامه ی وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

تشکیل و ثبت شرکت تضامنی

غیر از شرایط کلی که در قراردادها باید از لحاظ شرایط اساسی معامله در نظر گرفته شود برای تشکیل شرکت تضامنی شرکاء باید شرکت نامه تنظیم و امضاء کنند که حدود و مشارکت و وظایف و اختیارات و حقوق هر یک در آن تصریح گردد.

طبق ماده ۴۷ قانون ثبت،شرکت نامه باید به ثبت برسد والا طبق ماده ۴۸ همان قانون سند مزبور در هیچ یک از محاکم پذیرفته نخواهد شد،بنابراین شرکت نامه باید به صورت سند رسمی تنظیم گردد.ثبت شرکت نامه در شرکت های تضامنی در اداره ثبت شرکت ها به عمل می آید.

مفاد شرکت نامه در دفتر ثبت شرکت ها ثبت می گردد و بعداَ برای اطلاع عموم آگهی می شود.البته مانعی ندارد که شرکا شرکت تضامنی قبلاَ شرکت نامه را در نزد یکی از دفاتر رسمی به ثبت برسانند ولی در این صورت شرکت مجبور خواهد شد دو حق الثبت پرداخت کند یکی حق الثبت دفترخانه رسمی و یکی حق الثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و چون دفاتر ثبت شرکت ها همان اعتبار دفاتر رسمی را دارند به این جهت اشخاص شرکت نامه را تنظیم می نمایند و بعداَ فقط در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسانند.

در بعضی از کشورها تشریفات ثبت شرکت های تضامنی در دفترخانه رسمی انجام می گیرد و بعداَ شرکاء مدارک لازم را به اداره ثبت شرکت ها یا دفتر دادگاه تجارت تسلیم می نمایند که مراتب را به اطلاع عموم برساند.

مراحل ثبت شرکت تضامنی

وجود حداقل دو نفر به عنوان شریک که مسئولیت تضامنی شرکت را طبق توافقنامه ای عهده دار شوند
تهیه اسناد مورد نیاز شرکت مانند شرکتنامه و اساسنامه شرکت
تشکیل جلسه مجمع عمومی موسسین برای تایید مدارک و مستندات شرکت و تنظیم صورتجلسه آغازین مجمع
دریافت مجوزهای لازم در صورتیکه شرکت نیاز به مجوز داشته باشد
ورود به سامانه اداره ثبت شرکت ها و ارائه اطلاعات و اسناد مورد نیاز
بررسی و تایید کارشناسان اداره ثبت شرکت ها
مراجعه و یا پست اصل مدارک و پرداخت هزینه های ثبت شرکت
ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و صدور آگهی ثبت شرکت
آگهی شدن ثبت شرکت در روزنامه رسمی کشور و یک روزنامه کثیر الانتشار دیگر

ثبت شرکت تضامنی هم می تواند اعتباری باشد و هم بصورت نا محدود . از این رو نفراتی که برای ثبت شرکت اقدام می کنند باید با توجه به نیاز خود دوره و اعتبار شرکت را تعیین نمایند ولیکن اکثرا مدت شرکت را نا محدود در نظر می گیرند.

از طرفی هر گونه توافق و نقل و انتقال سهام و یا تغییرات در شرکت های تضامنی با استناد به توافق همه شرکا می باشد و در صورتیکه حتی یک نفر از آنها از موضوع تغییرات در شرکت و یا ورود و خروج شریک به شرکت رضایت نداشته باشد این موضوع منتفی خواهد بود.

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج