همان طور که افراد حقیقی دربردارنده نام می باشند افراد حقوقی هم دربردارنده نام می باشند.هر شرکت می بایست با توجه به دستور محتوای اساسنامه متناسب با شیوه تشکیل،نوع سرمایه و موضوع فعالیت خود اسمی را انتخاب نماید تا به وسیله آن فعالیت و راندمان خود را از دیگران متفاوت و تفکیک  نماید.

نام شرکت معرف و موضوع فعالیت شرکت می باشد و برروی بازاریابی شرکت تاثیر مستقیمی دارد بنابراین بایستی با دقت نظر و عاقلانه انتخاب شود. از طرفی انتخاب نمودن اسم شرکت منحصرا محدود به سلیقه موسسین شرکت نمی باشد و بایستی نظر اشخاص بسیاری از قشرهای جامعه را به خود جذب نماید و به منظور آن ها هم جذاب باشد. تحقیقات نشان داده است شرکت هایی که به درستی اسم خود را انتخاب کرده اند بسیار موفق تر از اشخاصی می باشند که از اسم های کلیشه ای و تکراری به منظور شرکت خود استعمال نموده اند.

در دنیای امروز انتخاب اسم شرکت بسیار دشوارتر از گذشته گردیده است زیرا که گنجایش اسم هایی که در دهه های اخیر به صورت چشمگیری افزایش یافته است.در این خصوص قابل ذکر است که اداره ثبت شرکت ها به منظور حفظ حقوق مالکان نام شرکت های ثبت شده به منظور انتخاب اسم شرکت محدودیت هایی را قائل شده است.

پیشگیری از ثبت نام تکراری از جمله ی این محدودیت ها می باشد. این گسترش اسامی دقت نظر و نوآوری را در انتخاب نام شرکت تشدید کرده است.حتی در صورتی که بهترین نام ها هم در گذشته ثبت شده باشند بدون اعتبار می باشند و این قابلیت را ندارند تا به ثبت برسند. بنابراین جهت پیشگیری از مردود شدن اسم در سامانه اداره ثبت شرکت ها قبل از ثبت نام شرکت در سامانه حتما نام انتخاب شده را استعلام کنید. در ذیل به شیوه های استعلام نام شرکت خواهیم پرداخت.

روش استعلام نام شرکت

به منظور به دست آوردن اطمینان از عدم ثبت نام انتخابی شرکت می توانید به پایگاه های اینترنتی به شرح ذیل مراجعه نمایید.

🔷 1-پایگاه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir

این سامانه از معتبرترین و بااعتبارترین روش ها به منظور استعلام نام شرکت می باشد که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و علاوه بر شرکت ها تمامی اشخاص حقوقی کشور نظیر ارگان های دولتی و شهرداری ها را در بر می گیرد.
پس از وارد شدن در سامانه،درج نمودن حداقل یکی از سه قلم اطلاعاتی ذیل الزامی است.

 • شماره ثبت.
 • شناسه ملی.
 • نام شخصیت حقوقی .

با وارد نمودن حداقل یکی از اطلاعات فوق،در صورتی که شرکت مورد نظر در گذشته ثبت شده باشد اطلاعات کلی آن شامل نام کامل،تاریخ تاسیس و ثبت،شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت قابل روئت می باشد.

🔷 2- پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

در این شیوه به منظور استعلام اسم شرکت بعد از ورود به سامانه بالا به قسمت آگهی های قانونی رجوع نمایید و با ذکر اسم و کامل نمودن دیگر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه جستجو کلیک نمایید.

در این پایگاه اینترنتی کلیه آگهی های افراد حقوقی همراه با اطلاعاتی مانند نام شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت به منظور اصالت سنجی در دسترس خواهد بود.

در جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت شرکت می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید .

نکات مهم انتخاب نام شرکت 

در انتخاب نام شرکت، رعایت نکات ذیل الزامی می باشد.

 1. در انتخاب اسامی،از عناوین ایثارگران و شاهد و امثالهم که انحصاراَ تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد استفاده نشود.
 2. استفاده از اسامی مشهوره که سبب فریب افکار عمومی می شود ممنوع می باشد.
 3. از عنوان های دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر انتخاب نشود.
 4. در انتخاب نام شرکت حتماَ بایستی از اسم خاص استفاده شود.
 5. برای انتخاب نام شرکت، نبایستی از کلمات کلیشه ای و خسته کننده استعمال نمود.
 6. استفاده  نمودن از اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی شوند و اسم شرکت بایستی به غیر از این کلمات دربردارنده سه کلمه باشد.
 7. اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن ها نیازمند دریافت مجوز از مراجع ذیصلاح است بایستی پیش از ارایه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها، به طریق مقتضی نسبت به دریافت مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.
 8. استفاده نمودن از کلماتی از قبیل بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، لیزینگ و ...در نام شرکت یا موسسه ،نیازمند دریافت مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد.
 9. استفاده نمودن از اسامی ائمه و نام های متبرکه در موسسات خیریه، فرهنگی و شرکت های خدمات زیارتی پس از دریافت مجوز و در صورت رعایت سایر موارد ،ممکن می باشد.

از همراهیتان سپاسگزاریم.

جهت مشاوره در انتخاب نام شرکت، با همکاران فوق حرفه ای ما در آراکس ثبت تماس حاصل نمایید.

کارشناسان ما، با کارنامه درخشان حقوقی و ثبتی و با دربرداشتن چارچوب محکم قانونی همیشه همراه شما خواهند بود.

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج