براساس ماده ۷۶ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷، ارزیابی آورده های غیرنقدی در شرکت های سهامی خاص و عام) باید از سوی کارشناسان رسمی دادگستری صورت پذیرد.

جهت آگاهی از ثبت شرکتهای تجاری مقاله ما را مطالعه فرمائید

تقویم توسط کارشناس دادگستری

ماده ذکر شده چنین بیان می نماید :هنگامی که یک یا چند نفر از تاسیس کنندگان به شرکت آورده ای غیر نقدی داشته باشند تاسیس کنندگان باید قبل از آن که به دعوت مجمع عمومی موسس بپردازند باید کارشناس رسمی وزارت دادگستری را در رابطه با آورده های غیر نقدی نظر کتبی خود را بیان کند و آن را جزئی از گزارش اقدامات خود در اختیار مجمع عمومی موسس قرار دهند.

ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری 

1-استفاده نمودن از کارشناس واحد را قانون گذار کافی تلقی می کند.اما این امر مانع از رجوع به کارشناسان مختلفی نمی باشد. به همین دلیل مؤسسین شرکت می توانند به منظور اطمینان بیشتر از تقویم کارشناسان به تعداد بیشتری از کارشناسان مراجعه نمایند. گاهی موارد در صورتی که کارشناسان مختلفی در اختیار داشته باشید ، به صورت عدد فرد مانند ۳، ۵، ۷ و ... انتخاب می شوند تا در صورت بروز اختلاف نظر، نظر اکثریت ارجحیت داشته باشد.

2-در مواد ۸۲ و ۷۸ قانون گذار اجازه قبول آورده های غیرنقدی را به بیشتر ازقیمت کارشناسی به مجمع عمومی مؤسس و مؤسسین شرکت نداده است. از مفهومی مخالف موارد ذکر شده استفاده می شود که قبول نمودن این آورده ها به کمتر از قیمت کارشناسی با ممانعت قانونی روبرو نمی باشد.

براین اساس این امکان وجود دارد که مجمع عمومی مؤسس (در شرکت سهامی عام) و مؤسسین (در شرکت سهامی خاص) حاضر نباشند که  آورده های غیرنقدی را به قیمت کارشناسی قبول کنند ولی آمادگی داشته باشند تا آن ها را به قیمتی کمتر از قیمت کارشناسی  قبول نمایند.

3-در شرکت سهامی عام بعد از ارزیابی کارشناس، نظریه کارشناس باید توسط مؤسسین شرکت در جلسه مجمع عمومی مؤسس مطرح گردد که در این صورت اشخاصی که آورده غیرنقد ارائه نموده اند حق رأی نداشته باشند و آورده غیرنقدی موردنظر نیز از لحاظ  حد نصاب جزء سرمایه شرکت شمرده نخواهد شد. (ماده ۷۷ ل.ا.ق.ت) شیوه تصویب در مجمع عمومی مؤسس ترتیبی خاص  دارد که در مبحث شرکت های سهامی به آن اشاره خواهد شد و مواد ۷۸، ۷۹، ۸۱ . ۸۰ ل.ا.ق.ت نظاره گر به این موضوع می باشد.

4-ضمانت اجرای تخلف از دریافت نظریه کتبی کارشناسی در رابطه با ارزیابی آورده های غیرنقد در شرکت سهامی چیست؟

قانون گذار به وضوح در این رابطه گفتاری ندارد ولی از ماده ۲۷۰ ل.ا.ق.ت استناد  می شود که در این گونه موارد هر ذی نفعی می تواند ابطال شرکت را از دادگاه تقاضا نماید . ماده ذکر شده بیان می دارد: «هرگاه مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکت سهامی یا عملیات آن یا تصمیماتی که به وسیله هریک از کارگزاران شرکت دریافت می گردد رعایت نگردد با توجه به در خواست هر ذی نفع ابطال شرکت یا عملیات یا تصمیمات ذکر شده به دستور دادگاه منتشر خواهد شد به همین سبب مؤسسین و مدیران و بازرسان و صاحبان سهام شرکت نمی توانند در برابر اشخاص ثالث به این ابطال تکیه نمایند».

مجموعه ثبت شرکت آراکس متخصص در مراحل ثبت شرکتها

علاوه بر موارد ذکر شده ، در صورتی که حكم منحل شدن شرکت با توجه به ماده فوق از جانب دادگاه صادر شود و هم چنین به طور کلی به موجب ماده ۲۳ ل.ا.ق.ت، مؤسسین شرکت نسبت به تمامی امور و اقداماتی که جهت تأسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام میدهند مسئولیت تضامنی دارند.

5-در صورتی که در ارزیابی آورده های غیرنقدی، تقلبی شکل گرفته باشد مسبب مسئولیت کیفری کسی می باشد  که تقلب را انجام داده است  (ماده ۲۳۴ ل.ا.ق.ت)

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

مشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 3 آیین نامه اجرایی 10

  بررسی بنگاههای اقتصادی و شرکت ها در جهت نیاز به واردات و اختصاص ارز

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین موسسه ثبت شرکت آراکس برای دسترسی آسان به کارشناسان ثبتی خود

آخرین نظرات کاربران

 • سعیده خرسند

  باسلام بسیار سپاسگزارم از ثبت شریع شرکت من بدون کمترین خطا 

 • سامان توسلی

  ببدون شک یکی از بهترین موسسات ثبتی، مجموعه ثبت شرکت آراکس است

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج
 • ثبت تغییرات شرکت در کرج​
 • ثبت علامت در کرج
 • ثبت موسسه در کرج
 • ثبت طرح صنعتی در کرج
 • تشکیل پرونده مالیاتی کرج
 • ثبت اختراع در کرج
 • اخذ کد اقتصادی در کرج
 • اخذ جواز تاسیس در کرج
 • گواهی ارزش افزوده در کرج
 • پروانه بهره برداری در کرج